Homologácia u štvorkoliek - Biela, alebo žltá ŠPZ?

Homologizácia štvorkoliek je rozdelená do 2 kategórií: T3b a L7e. Pre laika to môže byť na prvý pohľad spleť písmen a číslic. Ako jazdec na štvorkolke však musíte tieto označenia poznať, pretože z nich vyplývajú povinnosti a obmedzenia. Zoznámte sa s nimi pomocou nášho stručného prehľadu a vyberte si štvorkolku, ktorá vyhovuje vašim potrebám.

T3b – Žltá značka

Kategorie homologizácie T3b platí pre malé traktory. Maximálna rýchlosť je stanovená na 60 km/hod. Potrebujete vodičský preukaz B alebo T. Prilba nie je povinná, ale jej používanie sa odporúča. Ak používate štvorkolku s homologizáciou T3b, na diaľnici a ceste I. triedy podliehate obmedzeniam, ktoré ukladá daná krajina. Povinnosť absolvovať STK máte 4 roky po kúpe a potom každé dva roky. Emisná kontrola je tiež povinná.

L7e – Biela značka

Štvorkolky s homologizáciou L7e (EURO5) sú prakticky bez obmedzení. Štvorkolky (L7e-B) s obmedzením na maximálnu rýchlosť 90 km/h dostávajú bielu značku. Na ich riadenie musíte mať vodičský preukaz B, B1. Prilba je v tomto prípade povinná. Vydáva sa technické osvedčenie motorového vozidla. Prvú skúšku absolvujete po 4 rokoch, ďalšiu po 2 rokoch. Emisná skúška nie je predmetom merania.

Máte lepšiu predstavu? Ak ste stále trochu zmätení, nevadí. Nájdite si najbližšieho predajcu a naši predajcovia vám radi odpovedia na všetky otázky a pomôžu vám vybrať tú správnu štvorkolku pre vaše potreby.